W związku z tym, iż prawdopodobnie w styczniu ogłosimy nabory wniosków, przedstawiamy przedsięwzięcia w ramach dwóch celów zawartych w Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) na lata 2023-2027. LSR przewiduje realizację dwóch celów szczegółowych, o których informowaliśmy Was wcześniej. Przedstawione w  strategii cele i przedsięwzięcia są ukierunkowane na zaspokojenie potrzeb i oczekiwań lokalnej społeczności

Realizacja strategii będzie możliwa, jak w końcu ogłosimy nabory wniosków, na to bardzo czekamy. Chcielibyśmy już przeprowadzać szkolenia i spotykać się w terenie, jednak będzie to możliwe, jak zostanie uruchomiony dla nas i dla Was system informatyczny umożliwiający obsługę naborów.

Czekamy i Was prosimy o cierpliwość!

Teraz o naszych przedsięwzięciach:

  • do osiągnięcia celu pierwszego, czyli „Poprawy jakości komercyjnej oferty produkcyjnej
    i usługowej” przyczyni się realizacja 2 przedsięwzięć:

Przedsięwzięcie 1.1. Podejmowanie pozarolniczej działalności gospodarczej w sferze usług dla ludności i przetwórstwa produktów rolnych;

Wsparcie będzie przeznaczone na działania związane z podejmowaniem działalności gospodarczej. Konkursy będą skierowane do osób fizycznych zainteresowanych założeniem
i prowadzeniem własnej firmy. Mając na uwadze rolniczą specjalizację obszaru LGD, wsparciem będą objęte operacje związane z przetwórstwem płodów rolnych.

Przedsięwzięcie 1.2. Rozwój firm świadczących usługi dla ludności oraz zajmujących się produkcją opartą na przetwórstwie płodów rolnych, w tym wspieranie firm wprowadzających innowacje.

Wsparcie będzie przeznaczone na działania związane z rozwojem przedsiębiorstw już istniejących na obszarze LSR poprzez zmianę procesu produkcyjnego, sposobu świadczenia usług lub wdrożeniu nowych rozwiązań. Rozwój istniejącej oferty lub wprowadzanie nowych usług będzie się odbywać poprzez dywersyfikację i wejście przedsiębiorstwa na nowe rynki lub wzmocnienie podstawowej działalności przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań w różnych obszarach lub też zastosowanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Mając na uwadze rolniczą specjalizację obszaru LGD, wsparciem będą objęte operacje związane z tą gałęzią.

  • z kolei cel drugi „Zwiększenie dostępu do małej infrastruktury publicznej i poszerzenie oferty spędzania wolnego czasu” realizowany będzie za pomocą 4 przedsięwzięć. O wsparcie w tym obszarze mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe. Przedsięwzięcia wyodrębnione w ramach tego celu to:

Przedsięwzięcie 2.1. Doposażanie i rozwój ogólnodostępnej infrastruktury publicznej.

Wsparcie będzie przeznaczone na działania związane z poprawą dostępu do małej infrastruktury publicznej oraz doposażanie obiektów służących do spędzania wolnego czasu. Celem operacji będzie podniesienie atrakcyjności gmin dla mieszkańców i tym samym zwiększenie aktywności seniorów, ludzi młodych i osób w niekorzystnej sytuacji w życiu społecznym. Modernizacja istniejących obiektów rekreacyjnych i kulturalnych oraz budowa nowych obiektów ma się przyczynić do większej aktywności mieszkańców.

Przedsięwzięcie 2.2 Poszerzanie kompetencji oraz wsparcie rozwoju wiedzy
i umiejętności

Ideą tego przedsięwzięcia będzie poszerzanie kompetencji, uzyskanie nowej wiedzy
i umiejętności przez mieszkańców. Planowane są projekty polegające na organizacji kursów
i szkoleń m.in. językowe, kulinarne, rękodzielnicze. Ponadto wyjazdy studyjne w zakresie wzmocnienia liderów życia publicznego i społecznego, poznawanie dobrych praktyk, szkolenia i wyjazdy studyjne dla przedsiębiorców oraz osób zamierzających założyć działalność gospodarczą w zakresie innowacji, cyfryzacji i przedsiębiorczości, szkolenia związane z cyfryzacją, innowacjami, biogospodarką, w tym dla rolników. Tego typu działania mają zachęcić mieszkańców do zdobywania nowej wiedzy i otwartości.

Przedsięwzięcie 2.3. Działania aktywizacyjne dla seniorów, ludzi młodych i osób
w niekorzystnej sytuacji:

W ramach tego przedsięwzięcia będą realizowane projekty, które mają się przyczynić do wzrostu świadomości w zakresie możliwości podnoszenia kwalifikacji, kompetencji, rozwoju zawodowego, mieszkańców. Planuje się realizację inicjatyw na rzecz organizacji czasu wolnego dla osób starszychi w niekorzystnej sytuacji, organizację warsztatów, szkolenia, wyjazdy studyjne mające za zadanie aktywizację i wsparcie osób starszych, młodych i w niekorzystnej sytuacji.
W ramach tych działań przewiduje się także: pikniki, potańcówki, imprezy plenerowe, akcje popularyzujące zdrowy styl życia, zajęcia sportowe dla seniorów i osób młodych, zajęcia artystyczne (taniec, teatr, sztuki plastyczne i inne), prowadzenie kół zainteresowań, zajęć sportowych, organizację wydarzeń sportowych, zajęcia sportowe.

Przedsięwzięcie 2.4. Lokalne inicjatywy kulturalne i integracyjne.

Przedsięwzięcie będzie powierzone organizacjom pozarządowym, realizowane w formie grantów i skierowane do wszystkich mieszkańców obszaru LGD „Północne Mazowsze”. Założeniem jest podejmowanie działań zwiększających aktywność, integracyjnych wśród mieszkańców poprzez ich aktywny udział w organizowanych wydarzeniach kulturalnych, integracyjnych. Planuje się realizację projektów edukacyjnych mających na celu podniesienie świadomości społecznej mieszkańców w zakresie ekologii, kultury, tradycji, sztuki ludowej, zwyczajów i obyczajów. W ramach tego obszaru przewidujemy także organizację wycieczek, wyjazdów, które będą dotyczyć nie tylko wymiany doświadczeń, ale również poznanie dobrych praktyk. Podniesienie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.

Zapraszamy na stronę Lokalnej Grupy Działania „Północne Mazowsze” www.polnocnemazowsze.pl !

To miejsce, gdzie znajdziecie informacje o naszych inicjatywach, projektach i działaniach na rzecz rozwoju regionu.

Razem możemy więcej dla naszego regionu!

Dofinansowanie PROW 2014-2020
Poddziałanie 19.4

Forum aktywności społecznej
Strefa seniora

Strona w trakcie modernizacji