W związku z tym, iż planujemy na przełomie 2024/2025 roku ogłaszać nabory wniosków,
a składanie wniosków nie jest możliwe bez znajomości Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) na lata 2023-2027, będziemy Was coraz częściej informować, co znajduje się w tym dokumencie, który jest zamieszczony na naszej www.
LSR przewiduje realizację dwóch celów szczegółowych, o których przeczytacie poniżej:
Cel 1. Poprawy jakości komercyjnej oferty produkcyjnej i usługowej
Rozwój gospodarczy i społeczny obszaru LSR jest bezpośrednio związany z jakością lokalnego biznesu, dlatego tak ważne są inwestycje w podniesienie konkurencyjności istniejących podmiotów gospodarczych oraz powstawanie nowych. Istotne jest, aby były one wyróżniające się i mające potencjał do dalszego rozwoju i konkurowania. Możliwości uzyskania bezzwrotnych dotacji mają za zadanie zwiększenia zainteresowania podmiotów z obszaru LSR zakładaniem lub rozwijaniem działalności gospodarczej, w tym związanych z przetwórstwem płodów rolnych. Realizacja celu przyczyni się do ożywienia gospodarczego, generowania nowych miejsc pracy, zmniejszenia bezrobocia, podniesienia kompetencji mieszkańców
w obszarze prowadzenia działalności gospodarczej. Pomoc będzie skierowana na rozwój komercyjnych usług mających na celu poprawę jakości życia na obszarze. Dzięki temu powstaną nowe firmy z ofertą skierowaną bezpośrednio do mieszkańców, a istniejące podmioty będą miały szanse na dywersyfikację swojej działalności lub zwiększenie konkurencyjności świadczonych usług i oferowanych produktów.
Cel 2. Zwiększenie dostępu do małej infrastruktury publicznej i poszerzenie oferty spędzania wolnego czasu
Cel umożliwi realizację wsparcia, które przyczyni się do poprawy jakości życia oraz zwiększenia włączenia i aktywizacji mieszkańców. Poprawa jakości życia na obszarach wiejskich jest związana z takimi oczekiwaniami jak: poprawa dostępu do infrastruktury publicznej poprzez budowę, rozbudowę, modernizację. Wsparcie lokalnej społeczności będzie się koncentrować na wsparciu przedsięwzięć integrujących i animujących mieszkańców obszaru LSR (w tym skierowanych do seniorów (60+), ludzi młodych (do 25 r.ż.) i osób
w niekorzystanej sytuacji życiowej. Realizacja takich działań ma się docelowo przyczynić do osiągnięcia długotrwałych i wymiernych korzyści społecznych, takich jak poprawa standardu życia, wzrost aktywności społecznej i aktywizacji. Osiągnięcie zakładanego celu będzie możliwe poprzez realizację inwestycji obejmujących zwiększenie dostępności do małej infrastruktury publicznej (np. turystycznej, rekreacyjnej, sportowej czy kulturalnej) oraz działania związane z podnoszeniem świadomości mieszkańców.
Razem możemy więcej dla naszego regionu!